Baza Wiedzy

Cena sprzedaży na fakturze


Jak podać cenę sprzedaży na fakturze? Czy mogę podać cenę z 3 lub 4 miejscami po przecinku? Jak zaokrąglane są kwoty? Czy program dobrze liczy?

Ceny netto albo brutto na fakturze to jest Twój wybór. Program pozwala wybrać formułę obliczania cen odrębnie do każdej faktury. Możesz wystawić fakturę w cenach netto albo w cenach brutto. » zobacz jak

Zależnie od wybranej formuły przeliczania, zaokrąglenia kwot następują w różnych miejscach. Nieprawidłowe wprowadzenie kwot spowoduje pojawienie się różnic w kwocie faktury. Można sobie z tym poradzić. » zobacz jak

W przypadku niektórych produktów sprzedaż prowadzona jest w bardzo niskiej cenie jednostkowej, ale w dużych ilościach nominalnych. Dotyczy to w szczególności towarów masowych, płodów rolnych i różnych drobiazgów, które kupuje się w dużych ilościach. Na przykład spinaczy biurowych (opakowanie zawiera przynajmniej sto sztuk), ziemniaków w workach (worek to przynajmniej 50 kg), kartek papieru (opakowanie tzw. ryza to 500 arkuszy) albo piasku.

Załóżmy, że zwykły piasek kosztuje okolo 24 zł za tonę. Nasz towar w cenniku wygląda tak:


Tona to tysiąc kilogramów, zatem cena piasku to 2,40 gr za kilogram, czyli 0,024 zł.

Ponieważ sprzedajemy głównie dla firm, podajemy ceny netto. Stawka VAT jest standardowa i wynosi 23%.

Na rynku panuje duża konkurencja. Chcemy być marketingowo sprytni, a poza tym najtańsi, obniżamy zatem cenę do 23,90 zł za tonę.

Żeby było jeszcze fajniej, w ofercie podajemy 0,0239 zł za kilogram. Prawda, że wygląda jeszcze taniej?

Jesteśmy tak atrakcyjni, że ustawiają się do nas kolejki. W tej samej kolejce stoją duże firmy budowlane, które kupują po 200 ton piasku dla sporej budowy, jak i ogrodnicy, którzy potrzebują 240 kg piasku do wysypania małej piaskownicy. Wszyscy rzecz jasna chcą fakturę.

Faktura dla firmy budowlanej będzie wyglądała tak:


A faktura dla ogrodnika tak:


W tym momencie chwytasz za słuchawkę i spanikowany dzwonisz do producenta oprogramowania. Ratunku, czyżby był błąd w programie? Czy to prawda, że program źle liczy??

Gdzie jest błąd? Nie ma żadnego błędu! Padłeś po prostu ofiarą matematyki, a konkretniej - zaokrągleń.

Po włączeniu wyświetlania ceny jednostkowej po rabacie dla każdej pozycji, widzimy już, na czym polega problem;


Na fakturze dla ogrodnika tak:


Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, na fakturze podaje się cenę produktu. Zgodnie z ustawą, należy podać cenę jednostkową towaru lub usługi. Zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT, kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.

To właśnie dlatego cena jednostkowa została zaokrąglona do 0,02 zł. W programie nie ma błędu.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wymagane jest, aby na fakturze wykazać kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej. W przypadku rabatu procentowego rabat ten musi on zostać uwzględniony już w cenie jednostkowej.

Zamiast wymyślać sprytne ceny, przygotuj porządny cennik. Jeśli chcesz sprzedać 200 ton piasku po 23,99 zł za tonę, wystaw fakturę tak:


albo tak:


Czy widzisz już różnicę w kwotach? Ta sama cena, ten sam produkt, a Twoje dochody mogą być niższe o kilkanaście procent!

Pakiet JZK 365 ostrzega przed sprytnymi cenami. W każdym wypadku, gdy zaokrąglenia wpływają na ostateczną kwotę faktury, na ekranie zobaczysz ostrzeżenie. » zobacz jakie

2021-05-04

faktury e-faktury fiskalizacja

FAQ · Aktywny filtr form płatności · Cena sprzedaży na fakturze · Co musi być na fakturze · Co nie musi być na fakturze · Co trzeba wiedzieć o e-fakturze · Cofanie daty · Dodatkowe teksty na fakturze · Dodawanie pozycji z magazynu · Drukarki fiskalne · Drukowanie duplikatu faktury · Długie teksty dodatkowe na fakturze · E-faktury sprzedażowe · E-faktury zakupowe i kosztowe · Edycja metadanych · Edycja wzorca faktury w obcym języku · Efekt zaokrągleń · Faktura WDT · Faktura czy paragon · Faktura do WZ · Faktura do paragonu fiskalnego · Faktura do paragonu z NIP · Faktura nie może być zafiskalizowana · Faktura uproszczona · Faktura w obcym języku · Faktury w cenach netto czy brutto · Groszowe różnice na fakturach · Indywidualne parametry sprzedaży dla kontrahenta · Inny odbiorca na fakturze · Inny płatnik na fakturze · JPK_FA dla księgowej · Jak podłączyć drukarkę fiskalną · Jak ustawić drukowanie numeru konta sprzedawcy · Jaką drukarkę fiskalną wybrać · Klienci powtarzający się · Klonowanie faktur · Kody QR 2D na fakturach · Kody państw i języków w programie · Kolejność pozycji faktury · Logo firmy na fakturach · Metadane · Nietypowe stawki VAT · Numer PESEL nabywcy na fakturze · Odczytywanie faktury · Opłacenie faktury z kodem QR · PZ do faktury zakupowej · Paragon do faktury · Podatkowy rejestr sprzedaży · Raport fiskalny RO · Rejestr sprzedaży · Rodzaje faktur · Rozliczenia automagiczne · Schematy fiskalizacji · Sprawdzenie czasu · Sprzedaż poniżej ceny zakupu · Stawki VAT w drukarce fiskalnej · Synchronizacja czasu · Usuwanie dokumentów · WZ do faktury · Wartość pozycji na fakturze · Weryfikacja czasu · Weryfikacja kopii elektronicznej · Wpłaty do faktury · Współpraca z księgowym · Wybór waluty do faktury · Wyszukiwanie faktur · Zmiana kontrahenta na klonowanej fakturze · Zródła czasu · e-faktury
· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się