Baza Wiedzy

Faktura uproszczona


Co to jest faktura uproszczona? Kiedy paragon do 450 zł jest fakturą? Co to jest paragonofaktura?

Art. 106e ustawy o VAT określa elementy, które musi zawierać faktura. Faktura VAT w szczególności nie musi w ogóle zawierać słowa "Faktura". (» zobacz, czego jeszcze nie musi zawierać).

Jeśli dokument zawiera wymagane dane (» zobacz, co jest wymagane), to jest fakturą.

Czy wiesz, że fakturą VAT jest bilet kolejowy na odległość powyżej 50 km?

Faktura do kwoty 450 zł nie musi zawierać żadnych danych nabywcy z wyjątkiem numeru NIP. Taką fakturę nazywamy fakturą uproszczoną.

W szczególności paragon z kasy fiskalnej zawierający numer NIP jest fakturą uproszczoną. Taki paragon nazywamy zwyczajowo paragonofakturą. Paragonofaktura jest fakturą uproszczoną.

Jeśli w module Faktury spróbujesz wystawić fakturę uproszczoną, zobaczysz komunikat:


Możesz teraz wystawić paragon z NIP. » zobacz jak

Do faktury uproszczonej, w tym paragonofaktury, nie wystawia się już faktury.

Na tej samej zasadzie wcześniej generowane zwyczajowo dokumenty takie, jak paragon imienny, specyfikacja dostawy albo dowód dostawy, mogą zostać uznane za fakturę, jeśli zawierają specyfikację podatku VAT. Nie zalecamy wystawiania tego rodzaju dokumentów.

2020-10-11

faktury paragony

FAQ · Aktywny filtr form płatności · Cena sprzedaży na fakturze · Co musi być na fakturze · Co nie musi być na fakturze · Co trzeba wiedzieć o e-fakturze · Cofanie daty · Dodatkowe teksty na fakturze · Dodawanie pozycji z magazynu · Drukowanie duplikatu faktury · Długie teksty dodatkowe na fakturze · E-faktury sprzedażowe · E-faktury zakupowe i kosztowe · Edycja wzorca faktury w obcym języku · Efekt zaokrągleń · Faktura WDT · Faktura czy paragon · Faktura do WZ · Faktura do paragonu fiskalnego · Faktura do paragonu z NIP · Faktura uproszczona · Faktura w obcym języku · Faktury w cenach netto czy brutto · Groszowe różnice na fakturach · Indywidualne parametry sprzedaży dla kontrahenta · Inny odbiorca na fakturze · Inny płatnik na fakturze · JPK_FA dla księgowej · Jak ustawić drukowanie numeru konta sprzedawcy · Klienci powtarzający się · Klonowanie faktur · Kody QR 2D na fakturach · Kody państw i języków w programie · Kolejność pozycji faktury · Logo firmy na fakturach · Nietypowe stawki VAT · Numer NIP na paragonie · Numer PESEL nabywcy na fakturze · Odczytywanie faktury · Opłacenie faktury z kodem QR · PZ do faktury zakupowej · Paragon bez NIP · Paragon do faktury · Paragon z NIP · Podatkowy rejestr sprzedaży · Rejestr sprzedaży · Rodzaje faktur · Rozliczenia automagiczne · Sprawdzenie czasu · Sprzedaż poniżej ceny zakupu · Synchronizacja czasu · Usuwanie dokumentów · WZ do faktury · Wartość pozycji na fakturze · Weryfikacja czasu · Weryfikacja kopii elektronicznej · Wpłaty do faktury · Współpraca z księgowym · Wybór waluty do faktury · Wyszukiwanie faktur · Zmiana kontrahenta na klonowanej fakturze · Zródła czasu · e-faktury
· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się