Baza Wiedzy

Wydajność dysków SSD


Dlaczego program działa wolniej, niż kiedyś? Mam szybki dysk SSD, a program nagle spowolnił? Czy trzeba zdefragmentować dysk?

Dysk SSD to po prostu zestaw pamięci flash, czyli modułów elektronicznych pozwalających na zapis danych w komórkach. Tych komórek jest cała masa, dla dysku 128GB może być ich nawet ponad bilion, czyli tysiąc miliarów, czyli milion tysięcy.

Każda komórka ma swoją żywotność, na przykład 10 tysięcy razy. Jeśli co godzinę zapisujemy cały dysk od nowa i robimy to przez całą dobę 7 dni w tygodniu, to po tygodniu mamy już 168 razy. Jeśli komórki dysku mają żywotność 10 tysięcy, to taki dysk nam wystarczy na 10.000/168 = 59 tygodni. Nieco ponad rok. Dyski lepszej klasy mają ten parametr większy i można pracować z nimi intensywniej oraz dłużej.

To ograniczenie handlowo sprzedaje się w formie parametru TBW (total bytes written) wskazującego, ile teoretycznie terabajtów można zapisać na tym dysku, zanim przestanie działać. Te parametr to na przykład 150 TBW. Ile to jest?

Przykładowa instalacja aplikacji Druczek razem ze wszystkimi danymi może mieć na przykład 1GB. 150 TB to jest 150 tysięcy GB, czyli całość bazy aplikacji można zapisać 150 tysięcy razy. Czy to jest dużo? Jeśli zapisujesz 1 GB danych 4 razy na godzinę, przez 8 godzin w dni robocze, czyli przez 22 dni w miesiącu, przez 12 miesięcy, to mamy 4×8×22×12 = ok. 8 TBW przez rok. Ponieważ dane są zawsze zapisywane wielokrotnie, są inne aplikacje, intensywnie pracuje też system operacyjny, to pomnóż tę wartość przynajmniej przez 4. Mamy ok. 32 TBW rocznie. Z podzielenia 150 przez 32 otrzymujemy 4,7 - czyli Twój dysk nie wytrzyma pięciu lat.

Komórka po przekroczeniu swojej żywotności z czasem jest wyłączana z użycia, a pojemność efektywna dysku zmniejsza się. Po dojściu do momentu krytycznego dysk zaczyna sygnalizować błąd. Windows 10 wychwyci ten błąd i wyświetli komunikat, że trzeba natychmiast wymienić dysk, ale wtedy już jest za późno - część danych została utracona.

Zobacz ciekawe wyniki testu na stronie benchmark.pl.

Pamiętaj, nie oszczędzaj! Zawsze przechowuj kopie zapasowe w kilku miejscach i zawsze wymieniaj komputer co kilka lat.

2020-09-18

wydajnosc sql

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się